ОБОВ'ЯЗКИ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ БАТЬКІВ ЗА ВИХОВАННЯ ДИТИНИ

 

       Здійснення батьками своїх прав та виконання обов'язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності.
      Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.
      Відмова батьків від дитини є неправозгідною, суперечить моральним засадам суспільства.
      Ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Стаття 155 Сімейного кодексу України:

Батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини.

Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Батьки зобов'язані поважати дитину.
Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї.
Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини.
Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Право дитини на належне батьківське виховання забезпечується системою державного контролю, що встановлена законом.
Дитина має право противитися неналежному виконанню батьками своїх обов'язків щодо неї.
Дитина має право звернутися за захистом своїх прав та інтересів до органу опіки та піклування, інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування та громадських організацій.
Дитина має право звернутися за захистом своїх прав та інтересів безпосередньо до суду, якщо вона досягла чотирнадцяти років.

Стаття 150, 152 Сімейного кодексу України:
Ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей – тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, -
тягнуть за собою накладення штрафу від двох до чотирьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, - тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вчинення неповнолітніми діянь, що містять ознаки злочину, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України, якщо вони не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність, - тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, що їх замінюють, від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Стаття 184 Кодексу України про Адміністративні правопорушення:
Злісне невиконання батьками, опікунами чи піклувальниками встановлених законом обов'язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування, що спричинило тяжкі наслідки, -
карається обмеженням волі на строк від двох до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк.


Стаття 166 Кримінального Кодексу України:
Експлуатація дітей, які не досягли віку, з якого законодавством дозволяється працевлаштування, шляхом використання їх праці з метою отримання прибутку -
карається арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Ті самі дії, вчинені щодо кількох дітей або якщо вони спричинили істотну шкоду для здоров'я, фізичного розвитку або освітнього рівня дитини, або поєднані з використанням дитячої праці в шкідливому виробництві, - караються позбавленням волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.


Стаття 150 Кримінального Кодексу України:
Шкода, завдана малолітньою особою (яка не досягла чотирнадцяти років), відшкодовується її батьками (усиновлювачами) або опікуном чи іншою фізичною особою, яка на правових підставах здійснює виховання малолітньої особи, — якщо вони не доведуть, що шкода не є наслідком несумлінного здійснення або ухилення ними від здійснення виховання та нагляду за малолітньою особою.


Стаття 1178 Цивільного кодексу України
Неповнолітня особа (у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років) відповідає за завдану нею шкоду самостійно на загальних підставах.
У разі відсутності у неповнолітньої особи майна, достатнього для відшкодування завданої нею шкоди, ця шкода відшкодовується в частці, якої не вистачає, або в повному обсязі її батьками (усиновлювачами) або піклувальником, якщо вони не доведуть, що шкоди було завдано не з їхньої вини. Якщо неповнолітня особа перебувала у закладі, який за законом здійснює щодо неї функції піклувальника, цей заклад зобов'язаний відшкодувати шкоду в частці, якої не вистачає, або в повному обсязі, якщо він не доведе, що шкоди було завдано не з його вини

Пільги для багатодітних сімей


Багатодітна сім´я - сім'я,  в  якій  подружжя  (чоловік та жінка)  перебуває  у  зареєстрованому  шлюбі,  разом  проживає  та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати),  який (яка) проживає  разом  з  трьома  і більше  дітьми  та  самостійно їх виховує.

 З 1 січня 2012 року до складу багатодітної сім'ї будуть включатися також діти,  які  навчаються  за  денною  формою навчання   у   загальноосвітніх,   професійно-технічних  та  вищих навчальних закладах,  - до закінчення навчальних закладів,  але не довше ніж до досягнення ними 23 років.


Документами, що підтверджують статус багатодітної сім’їта її право на отримання пільг, є посвідчення батьків та дитини з багатодітної сім‘ї. Для отримання посвідчення потрібно звернутися до Долинської районної адміністрації.
Сім’я, яка належить до категорії багатодітних, має право на наступні пільги:

-         ЖИТЛО

Оплата житла:

1.     50 % знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (Закон України "Про охорону дитинства").

2.     50 % знижка плати за користування комунальними послугами та вартості скрапленого балонного газу для побутових потреб у межах норм, визначених законодавством (Закон України "Про охорону дитинства").

3.     50 % знижка вартості палива, у тому числі рідкого, в межах норм, визначених законодавством, у разі якщо відповідні будинки не мають центрального опалення (Закон України "Про охорону дитинства").

4.     50 % вартості абонентної плати від затверджених тарифів за користування квартирним телефоном, позачергове встановлення квартирних телефонів (Закон України "Про охорону дитинства").

5.     При оплаті електроенергії - незалежно від обсягів споживання електроенергії тарифи не змінюються (постанова Національної комісії регулювання електроенергетики України від 17.03.2011 № 343 «Про зміну тарифів на електричну енергію, що відпускається населенню і населеним пунктам, та затвердження змін до Порядку застосування тарифів на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам»).

Житлове забезпечення:

1.     Надання жилого приміщення: позачергове - сім'ї, які мають 5 і більше дітей, та у разі народження у однієї жінки одночасно трьох і більше дітей; першочергове - багатодітні сім'ї (Житловий кодекс України).

2.     Отримання квартир або садибних (одноквартирних) жилих будинків із житлового фонду соціального призначення: позачергове – сім‘ї, які мають 5 і більше дітей, та у разі народження у однієї жінки одночасно 3 і більше дітей; першочергове - одинокі матері й батьки, які мають трьох або чотирьох дітей, а також у разі народження у однієї жінки одночасно двох дітей (Закон України "Про житловий фонд соціального призначення").

 

-         РОБОТА

1.     Зменшення суми загального місячного оподаткування доходу (заробітної плати) на суму податкової соціальної пільги (Закон України "Про податок з доходів фізичних осіб").

2.     Зарахування непрацюючим матерям до безперервного стажу роботи при обчисленні допомоги з тимчасової непрацездатності періоду по догляду трьох і більше дітей до 16 років (постанова Кабінету Міністрів України від 03.09.1992 № 521 "Про додаткові заходи щодо соціального захисту багатодітних сімей").

3.     Надання щорічної додаткової відпустки тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів жінкам, які працюють і мають двох або більше дітей віком до 15 років(Закон України "Про відпустки").

 

-         ОСВІТА

1.     50 % плати за перебування та харчування дітей у державних та комунальних дошкільних навчальних закладах (постанова Кабінету Міністрів України від 26.08.2002 № 1243 "Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів").

2.     Пільгові умови для вступу до державних та комунальних професійно-технічних, вищих навчальних закладів «… дітям з багатодітних сімей, у складі яких є 5 і більше дітей, за умови наявності у них достатнього рівня підготовки» (Закон України "Про охорону дитинства").

3.     Звільнення від плати за навчання у ВНЗ державної та комунальної форми власності усіх рівнів акредитації дітей з багатодітних сімей, у складі яких є 5 і більше дітей, а також осіб віком від 18 до 23 років із таких сімей за умови, що певний освітньо-кваліфікаційний рівень вони здобувають вперше (Закон України "Про охорону дитинства").

4.     Перевага в отриманні пільгового державного кредиту для здобуття дітьми вищої освіти (постанова Кабінету Міністрів України від 16.06.2003 № 913 "Про затвердження Порядку надання  цільових пільгових державних  кредитів для здобуття вищої освіти").

5.     Безкоштовні запрошення для дітей на новорічні та різдвяні свята (Загальноміська комплексна програма "Сім'я, діти, молодь міста Києва. 2009-2011").

 

-         ОХОРОНА ЗДОРОВ‘Я

1.     Щорічне медичне обстеження і диспансеризація в державних та комунальних закладах охорони здоров'я, компенсація витрат на зубопротезування – для дітей.

2.     Першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація – для дітей (Закон України "Про охорону дитинства").

3.     Безкоштовна стоматологічна допомога для матерів (батьків) в КП "Київська міська стоматологічна поліклініка", тел. 484-01-58 (розпорядження Київської міської державної адміністрації від 26.06.2009 № 748 "Про затвердження Положення про порядок надання стоматологічної допомоги соціально-незахищеним верствам населення в КП "Київська міська стоматологічна поліклініка").

4.     Безоплатне одержання послуг з оздоровлення та відпочинку для дітей

 з багатодітних родин (Закон  України  "Про  оздоровлення  та відпочинок дітей"). 

 

-         ТРАНСПОРТ

Безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання – для дітей (Закон України "Про охорону дитинства").

 

-         ПЕНСІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

1.     Встановлення пенсії за особливі заслуги матерям, які народили та виховали до 6-ти річного віку п’ятеро і більше дітей (Закон  України  "Про  пенсії за особливі заслуги перед Україною").

2.     Призначення дострокової пенсії за віком жінкам, які народили та виховали до 6-ти річного віку п'ятеро або більше дітей, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку, за наявності не менше 15 років страхового стажу.
За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання 5 або більше дітей здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку, за наявності не менше 20 років страхового стажу (Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

3.     Присвоєння почесного звання України   «Мати-героїня»  - жінкам, які народили та виховали до восьмирічного віку п'ятьох і більше дітей, у тому числі усиновлених (Указ Президента України від 29.06. 2001 № 476/2001 «Про почесні звання України»). 

ПАМ'ЯТКА

для школярів

Шановні діти !

 

Додержання нижче зазначених порад та рекомендацій надасть Вам можливість уберегтися від біди.

ØЯкщо ти опинився вдома без батьків, нікому чужому або малознайомому не відчиняй двері.

ØНа питання чужих людей, чи є тато, мама, краще відповісти, що батьки зараз відпочивають вдома.

ØНа телефонні дзвінки із запитаннями, чи є, та коли повернуться батьки з роботи, потрібно відповідати, що вони зайняті, та запитати, кому та куди їм потрібно зателефонувати.

ØНе запрошуй додому малознайомих хлопчиків та дівчаток.

ØНе вихваляйся перед оточуючими про те, які є у вашій квартирі дорогі речі.

ØДуже правильно роблять діти, які знайомлять батьків зі своїми друзям.

ØНе лякайся, якщо, знаходячись вдома, почуєш, що хтось намагається відчинити вхідні двері, а голосно спитай „Хто там?".

Ø Якщо двері продовжують відчиняти чужі люди - буде правильним зателефонувати „02" та викликати міліцію, точно вказавши адресу, після чого з балкону або з вікна покликати сусідів або оточуючих на допомогу.

ØВиходячи з дому, не забувай зачиняти балкон та вікна, особливо, якщо мешкаєш на нижніх поверхах.

ØНе залишай в дверях записок - це привертає увагу сторонніх.

ØБудь уважним з ключами від квартири - не губи, не залишай під половиком, у поштовому ящику та у інших місцях.

ØУ разі, якщо ти загубив ключі або не пам'ятаєш, де залишив ключі, важливо одразу повідом йти батьків та замінити замки в дверях.

ØНа вулиці будь уважним та обережним. Переходь проїзну частину тільки на зелений сигнал світлофора або на визначеному пішохідному переході.

ØНе стій поряд з автомобілем, що зупинився - це небезпечно.

Не сідай до незнайомих в автомобіль покататися, навіть якщо дуже хочеться або ти
запізнюєшся.                                   

ØЯкщо незнайомі запросили послухати музику, подивитися відеофільми, погратися із собакою (може бути й інший привід), не поспішай погоджуватися, перед тим обов'язково порадься з батьками або вчителями.

 

ØНе треба на вулиці розмовляти з п'яними, навіть знайомими людьми. оскільки нетверезий чоловік дуже змінюється, його вчинки можуть бути непередбачуваним  та жорстоким.

ØНеобхідно знати, що все нове, незнайоме приховує в собі небезпеку. Незнайомі предмети - пакети, банки, пляшки ні в якому разі не можна відкривати, нюхати, збирати, кидати в полум'я. В них можуть бути отруйні речовини (рідина, порошок або газ), які можуть потягти тяжкі отруєння, вибухи.

ØНе бери сірники, не розводь багаття, не вмикай незнайомі електроприлади, не роби самостійно всілякі досліди при відсутності батьків.

ØЯкщо в дворі або біля школи хлопчики вимагають гроші, намагайся запевнити їх, що грошей в тебе немає, та повідом про цей випадок батьків та працівників міліції.

ØНе бери із собою великої суми грошей, однак, якщо раптово такі гроші опинилися в кишені, нікому не розповідай про це.

ØЯкщо відчуваєш, що тебе переслідують, зайди до найближчого магазину, іншої установи або попроси дорослого перехожого довести тебе одому. Щоб не сталося з тобою, твоїми близькими, звертайся до міліції, де завжди знайдеш добру пораду та допомогу.

            

 

НАСИЛЛЯ

 

        (застосування особою чи групою осіб  засобів  примусу щодо іншої особи)

 

·        Фізичне: 

1.    Завдання  тілесних  ушкоджень;

2.     Не гарантування умов безпеки та збереження життя і здоров’я;

·        Психологічне :

1.      Демонстрація розумової переваги;

2.      Залякування і переслідування;

3.      Навішування ярликів;

4.      Ігнорування почуттів;

·        Сексуальне:

1.     Примусові інтимні  контакти або інші  сексуальні дії;

2.     „Кібербулінг”- сексуальне насильство через Інтернет: сексуально образливі записки, листи, фото, відео;

·        Економічне.

 

                           ЗНУЩАННЯ В ШКОЛІ

·        Це вид насильства, у якому  жертва потерпає від повторних навмисних згубних дій однієї особи або групи.

·        Це не просто злість, навіть не конфлікт – це ненависть, неповага.

 

                           ФАКТОРИ   НАСИЛЬСТВА:

 

·        Сімейні  - агресія в сім’ї, як стиль внутрішньо сімейного спілкування.

       Батьківська  образа робить дітей теж агресивними.

·        Індивідуальні фактори – темперамент і особистісні риси характеру.

·       Шкільні –недостатній рівень нагляду,  особливо в коридорах, на  шкільному

      подвір’ї.

 

                        СТАДІЇ  НАСИЛЛЯ:

І – посилення, напруження, злість, гнів, звинувачення

ІІ – саме насилля

ІІІ – період розслаблення і заспокоєння

                                                                                  

               На якій стадії  можна зупинитись?

 

За даними ООН  від  сваволі батьків  щорічно  страждають близько 2 млн. дітей у віці  до 14 років.  Кожен десятий з них вмирає, а 2 тис. кінчають життя самогубством.